Podmínky přijímacího řízení na střední školu
Ke studiu na G, SPŠ a SOŠ se přijímají uchazeči, kteří úspěšně ukončili (nebo nejpozději ve školním roce 2024/2025 ukončí) povinnou školní docházku v 9. ročníku nebo odpovídajícím stupni víceletého gymnázia a jsou zdravotně způsobilí ke studiu (pro studium na G, SPŠ a SOŠ se týká RVP Technologie potravin, Analýza potravin a Veterinářství). Zdravotní způsobilost musí být potvrzena lékařem. U jména uchazeče je na přihlášku nutno zadat rodné číslo uchazeče a je−li zřízena, tak také osobní datovou schránku zákonného zástupce.
Za nezletilého uchazeče podává přihlášku zákonný zástupce.
Přihláška do třetího kola přijímacího řízení se podává výhradně na listinném tiskopisu (osobním doručením do školy, poštou, datovou schránkou). Elektronické podání ani podání výpisem není možné. Na každou školu uchazeč podá přihlášku s vyplněnými obory pouze této školy.
Třetí a další kolo přijímacích zkoušek slouží výhradně pro uchazeče, kteří nebyli přijati v 1. ani 2. kole, nebo se vzdali přijetí, nebo se v 1. a 2. kole nikam nehlásili.
Třetí a další kola již nejsou centrálně řízena a jejich termíny a způsob konání jsou zcela na rozhodnutí škol.
Ve 3. kole přijímacího řízení se nebudou konat přijímací zkoušky. Přijímací zkoušky byly realizovány formou jednotné přijímací zkoušky (JPZ) z českého jazyka a literatury a z matematiky a dle platné legislativy již nebudou výsledky JPZ zohledněny pro třetí kolo přijímacího řízení. Školní přijímací zkouška ani talentová zkouška na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská se nekoná.
Pro přijetí do 1. ročníku dálkové formy studia platí stejná kritéria, termíny a organizační pokyny jako pro uchazeče v denní formě vzdělávání. Výjimka je pouze u vysvědčení ze základní školy, kdy předkládají vysvědčení za poslední dva absolvované ročníky ZŠ.
Za studium na G, SPŠ a SOŠ se neplatí školné. Přijímací řízení není zpoplatněno.
Přihláška musí splňovat tyto náležitosti:
-
jméno, popřípadě jména, a příjmení, rodné číslo, nebo, nebylo−li přiděleno, datum narození, místo
narození, státní občanství a místo trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu,
- pořadí oborů středního vzdělání (včetně zaměření, je−li třeba rozlišení),
- doklad o splnění povinné školní docházky nebo o získání stupně základního vzdělání, (žáci plnící povinnou školní docházku dodají dodatečně),
- doklad o získání středního vzdělání s výučním listem, pokud se uchazeč hlásí do dálkového studia,
- doklad o získání příslušného stupně středního vzdělání, pokud se uchazeč hlásí do dálkového studia pro získání středního vzdělání s maturitní zkouškou,
- lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, pokud je podle nařízení vlády č.211/2010 Sb. o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání předpokladem přijetí uchazeče ke vzdělávání splnění podmínek zdravotní způsobilosti uchazeče pro příslušný obor středního vzdělání, což je v případě VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská nezbytné v oborech Technologie potravin, Analýza potravin a Veterinářství. Citace příslušného nařízení k těmto oborů, naleznete zde.
- v případě uchazeče se specifickými poruchami učení je nutné, aby společně s přihláškou podal doporučení školského poradenského zařízení obsahující podpůrná opatření spočívající v úpravě podmínek přijímání ke vzdělávání, jde-li o uchazeče se speciálními vzdělávacími potřebami, (s platnou diagnózou poruchy učení do data konání přijímacích zkoušek), kde budou doporučeny úpravy k přijímací zkoušce,
- osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vysvědčení vydaného zahraniční školou nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení v případě, že se pro přijetí vyžaduje získání příslušného stupně vzdělání,
- žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka podle § 20 odst. 4 školského zákona a doklad prokazující splnění podmínek pro prominutí, pokud uchazeč o toto prominutí žádá (týká se cizinců).
Součástí přihlášky jsou dále doklady prokazující plnění kritérií přijímacího řízení vyhlášených ředitelem školy, což je v případě VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská:
- Výpis výsledků vzdělávání na ZŠ, pokud možno s QR kódem, potvrzený příslušnou ZŠ obsahující minimálně prospěch v 1. a 2. pololetí 8. třídy a v 1. pololetí 9. třídy (u všech otevíraných oborů),
- Přihláška k volitelnému (nepovinnému) předmětu − Německý jazyk u negymnaziálních oborů (ke stažení zde),
- Přihláška k povinně volitelnému předmětu hudební výchova či výtvarná výchova u oboru Gymnázium (ke stažení zde),
- Přihláška k výuce druhého cizího jazyka u oboru Gymnázium (ke stažení zde).
Překlad dokladu vyhotoveného v cizím jazyce nemusí být úředně ověřený. Ředitel školy může účastníka řízení v případě pochybností o správnosti překladu vyzvat k předložení úředně ověřeného překladu a účastník řízení je povinen daný doklad předložit, jinak se skutečnost doložená přeloženým dokladem považuje za neprokázanou.
Uchazeči, kteří úspěšně ukončili studium na vyšší odborné škole nebo na vysoké škole, k přihlášce kromě dokladů uvedených výše – lékařský posudek (s výjimkou oborů Přírodovědné lyceum, Gymnázium a Ekologie a životní prostředí), ověřené kopie příslušných vysvědčení – dále přiloží neověřenou kopii diplomu, dokládajícího udělený titul.
Uchazeč, který podává pro druhé kolo přijímacího řízení přihlášku do více oborů středního vzdělání, uvede na všech přihláškách obory středního vzdělání v tomtéž pořadí. Uchazeč u každého oboru středního vzdělání uvede:
- název školy,
- obor středního vzdělání,
- formu vzdělávání (denní, dálková),
- zaměření školního vzdělávacího programu, pokud je v dané škole více školních vzdělávacích programů stejného oboru vzdělání.
Pokud se uchazeč nedostaví k přijímacím zkouškám, je povinen se omluvit (pokud má zájem o náhradní termín)a do 3 dnů doložit doklad o důvodech nepřítomnosti (nemoc, úřední jednání, …) řediteli školy, kde má probíhat JPZ. Ředitel školy přenese omluvu do informačního systému.
Uchazeč se může vzdát práva na přijetí podáním doručeným řediteli školy, do jejíhož oboru středního vzdělání byl uchazeč přijat. Aby mohl uchazeč podat přihlášku v dalším kole, musí se vzdát práva na přijetí podáním doručeným nejpozději 3 pracovní dny před termínem pro podání přihlášky do oboru středního vzdělání, kam se bude hlásit.
V přijímacím řízení nelze hodnotit hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020. V případě potřeby výsledků z tohoto období, bude do kritérií započítáno hodnocení z prvního pololetí školního roku 2019/2020.
Žáci budou přijímáni podle pořadí vypočteného dle níže uvedených kritérií a do výše uvedené kapacity jednotlivých oborů.
Výsledky přijímacího řízení budou pod registračními čísly zveřejněny v termínu stanoveném vyhláškou ve veřejně přístupných prostorách budov školy v Podskalské a v Navrátilově ulici a na webových stránkách školy. Na veřejně přístupném místě ve škole se seznam podle § 60j odst. 5 školského zákona zveřejňuje alespoň po dobu 15 dnů, v informačním systému alespoň po dobu do 20. února následujícího kalendářního roku. V případě, že uchazeč podává přihlášku způsobem podle § 60a odst. 3 písm. b) nebo c) školského zákona, sdělí přidělené registrační číslo uchazeči ředitel školy uvedené v přihlášce v prvním pořadí.
Žáci budou přijímáni podle pořadí vypočteného dle níže uvedených kritérií a do výše kapacity jednotlivých otevíraných oborů.
Zásady sestavení pořadí v 1. kole denní i dálkové formy studia
- Do studijních oborů Technologie potravin, Analýza potravin, Ekologie a životní prostředí, Přírodovědné lyceum a Veterinářství:
- Na základě hodnocení žáků na konci školního roku v 8. ročníku a v pololetí 9. ročníku ZŠ nebo v odpovídajících ročnících víceletého gymnázia a na základě získaného procenta úspěšnosti při přijímací zkoušce z českého jazyka (A) a matematiky (B) bude žákům a uchazečům vypočten koeficient C, podle nějž bude sestaveno pořadí žáků a uchazečů (nejmenší počet bodů mají uchazeči s nejlepšími výsledky). Nejnižší hodnota je 0 bodů, nejvyšší je 8000 bodů.
- Výpočet koeficientu C:
-
kde:
M8 je hodnocení z matematiky na konci 8. třídy Ch9 je hodnocení z chemie v pololetí 9. třídy M9 je hodnocení z matematiky v pololetí 9. třídy Př8 je hodnocení z přírodopisu na konci 8. třídy F8 je hodnocení z fyziky na konci 8. třídy Př9 je hodnocení z přírodopisu v pololetí 9. třídy F9 je hodnocení z fyziky v pololetí 9. třídy Prů8 je průměr ze všech hodnocení z povinných předmětů na konci 8. třídy Ch8 je hodnocení z chemie na konci 8. třídy Prů9 je průměr ze všech hodnocení z povinných předmětů v pololetí 9. třídy A - % úspěšnosti při přijímací zkoušce z českého jazyka a literatury B - % úspěšnosti při přijímací zkoušce z matematiky - V případě rovnosti koeficientu C rozhodne o pořadí tzv. „lepší“ výsledek u JPZ v pořadí matematika, český jazyk. Pokud nastane shoda i zde, bude o pořadí rozhodovat tzv. „horší“ výsledek u JPZ v pořadí matematika, český jazyk. Při další shodě bude rozhodovat známka z matematiky v 9. ročníku, při další shodnosti pak známka z matematiky v 8. ročníku. V případě další shody se postupuje shodně v pořadí předmět: celkový průměr, chemie, přírodopis, fyzika.
- Do studijního oboru Gymnázium
- Na základě hodnocení žáků na konci školního roku v 8. ročníku a v pololetí 9. ročníku ZŠ nebo v odpovídajících ročnících víceletého gymnázia a na základě získaného procenta úspěšnosti při přijímací zkoušce z českého jazyka (A) a matematiky (B) bude žákům a uchazečům vypočten koeficient C, podle nějž bude sestaveno pořadí žáků a uchazečů (nejmenší počet bodů mají uchazeči s nejlepšími výsledky). Nejnižší hodnota je 0 bodů, nejvyšší je 8000 bodů.
- Výpočet koeficientu C:
-
kde:
M8 je hodnocení z matematiky na konci 8. třídy Prů8 je průměr ze všech hodnocení z povinných předmětů na konci 8. třídy M9 je hodnocení z matematiky v pololetí 9. třídy Prů9 je průměr ze všech hodnocení z povinných předmětů v pololetí 9. třídy A - % úspěšnosti při přijímací zkoušce z českého jazyka a literatury B - % úspěšnosti při přijímací zkoušce z matematiky
V případě rovnosti koeficientu C rozhodne o pořadí tzv. „lepší“ výsledek u JPZ v pořadí matematika, český jazyk. Pokud nastane shoda i zde, bude o pořadí rozhodovat tzv. „horší“ výsledek u JPZ v pořadí matematika, český jazyk. Při další shodě bude rozhodovat známka z matematiky v 9. ročníku, při další shodnosti pak známka z matematiky v 8. ročníku. V případě další shody se postupuje shodně podle celkového průměru.
Ke studiu na SŠ se přijímají uchazeči, kteří nejpozději v roce 2025 úspěšně ukončili nebo ukončí povinnou školní docházku v 9. ročníku nebo odpovídajícímu stupni víceletého gymnázia a jsou zdravotně způsobilí ke studiu. Zdravotní způsobilost musí být potvrzena lékařem do všech oborů s výjimkou oborů: Přírodovědné lyceum, Gymnázium a Ekologie a životní prostředí. U jména uchazeče je na přihlášku nutno zadat rodné číslo uchazeče a je-li zřízena, tak také osobní datovou schránku zákonného zástupce.
Test u přijímacích zkoušek z Českého jazyka a literatury trvá 60 minut. Test z Matematiky trvá 70 minut. V průběhu jednotné přijímací zkoušky mohou uchazeči používat pouze povolené pomůcky stanovené Centrem.
Úprava podmínek uchazečům se speciálními vzdělávacími potřebami
Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami ředitel školy upraví podmínky přijímacího řízení a uzpůsobí konání přijímací zkoušky podle doporučení školského poradenského zařízení.
- Od 1. února do 20. února 2025 odevzdají uchazeči o studium přihlášky na střední školu. Tento termín je závazný i pro uchazeče, kteří povinnou školní docházku již splnili. Na přihlášku je nutné uvést také ŠVP, který chtějí uchazeči studovat!!! Povinné náležitosti přihlášky jsou uvedeny výše.
- Ředitel školy zašle pozvánku uchazeči ke konání jednotné zkoušky nebo rozhovoru (podle § 20 odst. 4 školského zákona) v prvním kole přijímacího řízení nejpozději 14 dní před konáním zkoušky nebo rozhovoru (týká se cizinců). Pozvánka obsahuje zejména údaje o místu, dni a čase konání zkoušky nebo rozhovoru, obor středního vzdělání, do kterého bude přijímací zkouška nebo rozhovor konán, a seznam povolených pomůcek pro jejich konání. Pozvánku ke konání přijímací zkoušky v náhradním termínu zašle ředitel školy uchazeči nejpozději 7 dní před konáním zkoušky.
-
Centrum určí 1. března místo konání jednotné zkoušky uchazečem, a to libovolnou školu
s oborem vzdělání s maturitní zkouškou. Na oba termíny může být určena stejná škola. Centrum zpřístupní v
informačním systému informaci ředitelům škol, do jejichž oborů středního vzdělání se uchazeč hlásí. Následně
bude všem uchazečům odeslána informace ohledně konání JPZ. Termíny jednotné přijímací zkoušky byly stanoveny
příslušnou vyhláškou na:
- pátek 11. dubna 2025
- pondělí 14. dubna 2025
- náhradní termíny úterý 29. a středa 30. dubna 2025
- Ve dnech 12. až 14. května 2025 dle § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, se lze od 8 do 9 hodin seznámit na studijním oddělení školy v Podskalské ulici s podklady pro vydání písemného rozhodnutí o přijetí či nepřijetí uchazeče ke studiu. Součástí podkladů v této době NENÍ rozhodnutí o přijetí/nepřijetí ke studiu.
- Dne 15. května 2025 bude pod registračními čísly na webových stránkách školy i ve veřejně přístupných prostorách budov školy v Podskalské a Navrátilově ulici zveřejněno pořadí uchazečů doplněné informací o přijetí/nepřijetí do daného oboru.
- Odvolání lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Rozhodnutí o přijetí ke vzdělávání přijaté v důsledku opravných a podobných prostředků nemá vliv na přijetí uchazeče do jiného oboru středního vzdělání. Odvolání z kapacitních důvodů ztrácí smysl.
Poznámka:
- Uchazeči, kteří dodají s přihláškou také doporučení ŠPZ, budou mít v závislosti na odborném doporučení upraveny podmínky přijímacích zkoušek. Pro podpůrná opatření 1. stupně se podmínky přijímacího řízení neupravují. V případě, že uchazeč má nárok využít u přijímacích zkoušek PC, kompenzační pomůcku v majetku školy nebo podporující osobu, musí mít škola min. 10 dní před konáním přijímacích zkoušek informovaný souhlas zletilého uchazeče nebo zákonného zástupce nezletilého uchazeče. Písemný formulář k informovanému souhlasu zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče obdrží společně s pozvánkou a po jeho vyplnění a podepsání jej neprodleně předá na studijním oddělení školy nejpozději do pátku 4. dubna 2025.
-
Cizinci, kteří se hlásí na střední školu ze školy mimo území ČR, dle § 20 odst. 4 zákona
č. 561/2004 Sb.,
v platném znění, přijímací zkoušku z českého jazyka na základě žádosti nekonají. Znalost českého jazyka na
úrovni nezbytné pro vzdělávání škola ověří rozhovorem. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro
vzdělávání ve výše uvedeném oboru vzdělání, škola ověřuje tím, že zjišťuje schopnost uchazeče používat
základní mluvnické a lexikální struktury v českém jazyce ve vztahu k oboru. Ověření znalosti českého jazyka
rozhovorem proběhne před komisí takto: uchazeč vede s pedagogickým pracovníkem školy (zkoušejícím) rozhovor,
který svým obsahem vychází z tématu dosavadního vzdělávání a zájmů uchazeče, a to po dobu nejvýše cca. 15
minut. Součástí rozhovoru může být napsání několika slov, diskuze nad textem i obrázkem. Rozhovoru jsou
přítomni přísedící a předseda komise, kteří spolu se zkoušejícím provádějí hodnocení. Výsledkem rozhovoru je
souhlasné či nesouhlasné stanovisko ke schopnosti studovat daný obor vzdělání:
- v případě souhlasného stanoviska se vytvoří redukované pořadí uchazečů (stanovuje se pořadí všech uchazečů v souladu s kritérii přijímacího řízení včetně známek na vysvědčení ze ZŠ, ale bez výsledku z jednotného testu z ČJL).
- v případě nesouhlasného stanoviska se v odůvodnění rozhodnutí o nepřijetí uvede, že např. účastník řízení si požádal o prominutí zkoušky z českého jazyka, kdy stanovisko komise ke schopnosti účastníka studovat daný obor vzdělání bylo nesouhlasné, ve smyslu § 60b odst. 5 a § 20 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona v platném znění. Účastník nesplnil podmínku pro přijetí ke vzdělávání a nemohl být přijat.
-
Vzhledem k nutnosti ověření znalosti českého jazyka u výše uvedených uchazečů byly stanoveny termíny
pohovoru následovně:
- Žáci konající test z matematiky dne 11. 4. 2025 na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská, budou konat rozhovor v době písemného testu z českého jazyka, ve stejné budově, kde budou konat test z matematiky, pořadí uchazečů u rozhovoru bude abecedně a-z.
- Žáci konající test z matematiky dne 14. 4. 2025 na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská, budou konat rozhovor v době písemného testu z českého jazyka, ve stejné budově, kde budou konat test z matematiky, pořadí uchazečů u rozhovoru bude abecedně a-z.
- Žáci, kteří nebudou psát test z matematiky na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ v žádném z uvedených řádných termínů se dostaví na rozhovor dne 15. 4. 2025 od 9:00 na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ, Podskalská 10, Praha 2, 128 46. Pořadí uchazečů u rozhovoru bude zveřejněno na místě (abecedně).
Žáci konající test z matematiky v náhradním termínu 29. či 30. 4. 2025 na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská, budou konat rozhovor v době písemného testu ČJL v příslušné budově školy (ve stejné budově jako test z matematiky). Žáci, kteří nebudou psát test z matematiky v náhradních termínech na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ Podskalská, budou konat rozhovor k ověření znalostí z ČJL v pondělí dne 28. 4. 2025 od 9:00 na VOŠ, G, SPŠ a SOŠ, Podskalská 10, Praha 2, 128 46. Pořadí uchazečů u rozhovoru bude abecedně a-z.
Souhrné informace k přijimacímu řízení můžete nalézt ke stažení zde. Více informací o průběhu přijimacího řízení můžete najít na webových stránkých https://www.prihlaskynastredni.cz/. Harmonogram pro přijímací řízení poskytnutý MŠMT můžete nalézt zde.